Egy jól eltalált, mesébe csomagolt tanítást megfogalmazó könyv annyi meglepetést tartogathat, mint Weöres Sándor méltán híres egysorosa, a Tojáséj
Miklya Luzsányi Mónika Rozmaring és Tarack viselkedni tanul című, a Móra Könyvkiadó Ovis Okosító sorozatában megjelent, bájos és humoros, minden didaktikus fogást kerülő kötete a tőle várható legtöbb elvárást teljesíti.
Sokatmondó, hogy a szerző választása az állatok sorában épp a malacokra esett, hogy általuk reprezentálja az életünket behálózó és formáló viselkedést. Mert hát milyen is egy malac? Piszkos, koszos, rendetlen? Az igazság általában nem éri be ennyivel. Rozmaring és Tarack története egyszerű, mint a kézmosás, de annál mélyebb üzenetet rejt magában. Tiszta forrás.
A kalamajka rögtön a könyv elején jelentkezik, amikor Koppáncs úr, a postás arra lesz figyelmes, hogy a malackölykök nem tudnak normálisan köszönni. Ezt követi a csetlés-botlás megannyi változata, amelyek kísértetiesen az emberek – Aesopus, La Fontaine, Krilov után hogyan történhetne másképp – csetléseihez-botlásaihoz hasonlatosak.
A családban elsajátított szokások és mintázatok egész életünkben végigkísérhetnek bennünket
Egy-egy (kritikus) élethelyzetben a megoldást a hozott kódoktól várjuk, majd döbbenten csodálkozunk, hogy az úgy és abban a formában működésképtelen.
Miklya Luzsányi Mónika malacfamíliájában az édesapa sajnálatosan korán elveszítette a szüleit, míg az édesanya viszonylag rendezett családi körülmények között nőtt fel, ezért nem meglepő, hogy tisztában van a társadalom által elvárt szokásokkal és formulákkal, szemben az étkezésnél az úritöknek, hogy egyetlen példát említsünk, vadul nekieső férjével. Ez, akárhogy is, még nem jelenti azt, hogy örökre „neveletlennek” kell maradnia.
A könyv az óvodás korosztályt célozza meg
Nyelvezete szándékosan egyszerű, és könnyedén követhető, a hétköznapi érvényesüléshez megkerülhetetlen és elsajátítható illemszabályok tanmeséje. Mert hát kiből lesz boldogulásra képes felnőtt, ha nem abból, aki az élet bonyolult törvényei közt elsőként a legalapvetőbb dolgokat tanulja meg, mint a köszönöm és a kérem? Bizakodásra ad okot, hogy az illem elsajátítása nem túl bonyolult, senkinek sem kell a helyes viselkedés begyakorlásához Görög Ibolya hozzáértésével rendelkeznie. Hogy a kérem és a köszönöm csodákra képes, vitathatatlan.
Mit tanít ez a könyvecske? Elsősorban elfogadást, megértéssel nevelést, törődést, odafigyelést. A négytagú, esetlenségében is szép család élete a konfliktusos helyzetben változatlanul harmonikus, hétköznapjaikban az emberek világában bevett fegyelmezést a figyelem helyettesíti, a rendreutasítást a jóindulatú rendmegtartás.
Miklya Luzsányi Mónika tudja, hogy a gyerek (malacgyerek, embergyerek egyaránt) érték és ajándék, nem rontható el, alázható meg, a külvilág (az erdőn túl kezdődő szigorú ismeretlen, a hűvös rend helye) megkövetelte szabályokért nem korlátozható a kibontakozásban, önmaga kiteljesedésében. Közvetve itt érhető tetten a könyv transzcendens volta.
A malacmama rendelkezik annyi belátással, hogy finoman nevelgesse-terelgesse a gyerekeit (a férjét), és hogy a jó szándék ne fajuljon hideg okítássá, a később, a felnőtt életben megtapasztalható bizonytalanság és önértékelési zavar forrásává. Abban a térségben, ahol a megszégyenítés a kisebb-nagyobb életközösségekben alapvetően alkalmazható eszköz, radikális erőt képvisel Miklya Luzsányi Mónika kötete. Van benne jóság és szeretet.
Tóth Andrej illusztrációi csöppet nem tolakodók, rendkívüli humorukkal és ötletességükkel keltenek feltűnést, összhangban a rövid blokkokba szedett szövegekkel.
A könyv tehát óvodásoknak íródott, és olyan felnőtteknek, akik nem feledkeztek meg a bennük élő, a világra a csodálat és az ámulat tisztaságával tekintő gyermekről.
Ayhan Gökhan
Miklya Luzsányi Mónika: Rozmaring és Tarack viselkedni tanul
Illusztráció: Tóth Andrej
Móra Könyvkiadó, 2021
48 oldal
2499 Ft