Az Ünnepi Könyvhéten adta át a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum a diákzsűri által odaítélt Év Gyerekkönyve Díjakat. Igazi közönségdíjak ezek, hiszen maguk az olvasók döntenek arról, hogy az elmúlt évben megjelent gyermek- és ifjúsági könyvek közül melyeket tartják a legjobbaknak.
A diákzsűri tagjait országos pályázat keretében választotta ki a HUBBY, 4 kategóriában, 10-18 éves gyerekek közül.
A szűk egy hónapos határidőn belül 46 csoport jelentkezett az ország minden pontjáról, sőt, még határon túlról is, minden elképzelhető típusú általános és középiskolából. Nagyságrendileg 400 olyan diák, olvasó fiatal jelentkezett, aki a maga jószántából, sőt örömmel, szívesen olvasna el záros határidőn belül minimum 5 könyvet, amelyet nemcsak elolvasni kell, hanem megérteni, megítélni, gondolkodni róla és végül dönteni, számára melyik a kiemelkedő. A gyerekek március második felében kezdték meg munkájukat a megjelölt kategóriákban a szakmai zsűri által előválogatott, shortlistre került könyvek olvasásával.
Munkájukat egy előre elküldött szempontrendszerrel segítette a HUBBY elnöksége, a zsűrizés folyamatában pedig Vinczellér Katalin elnökségi taghoz, a diákzsűri koordinátorához fordulhattak kérdéseikkel.
Hasonlóan tettünk mi is, és megkérdeztük tőle: mivel indokolta ez a sok-sok jelentkező, hogy szeretnének részt venni a bírálatban, hiszen az iskolai munkájuk mellett nem kis feladatra vállalkoztak.
Leginkább azzal indokolták, hogy szeretnek olvasni. Illetve, hogy jólesik nekik, hogy valamilyen fórumon az ő véleményükre is kíváncsiak, és amúgy is szoktak könyvekről beszélgetni.
Milyen szempont alapján választottátok ki azokat, akiket végül felkértetek a zsűri szerepre?
Döntő szempont volt, hogy a gyerekek által írott legyen a pályázat, nem baj, ha a kisebbeknél nyelvileg hibás, csak tőlük jöjjön a megfogalmazás. Emlékezetesek voltak azok, ahol kicsit személyesebben írtak magukról, például hogy az ő társaságukat mi jellemzi az osztályon/iskolán belül, és ettől a „másságtól” miért érzik jól magukat.
Hány „tagú” volt végül a zsűri, amely meghozta a döntést?
8 zsűri dolgozott, ebből 1-1 az Illusztráció és az Ismeretterjesztő, 3-3 pedig a 6–12-es, illetve a 12+-os kategóriában. A zsűrik jellemzően 5 főből álltak, de voltak 7–10 fős csapatok is. Az utóbbi kettőben végül azért választottunk 3-3 különböző csapatot, mert nagyon sokan jelentkeztek ezekre a kategóriákra, és nehéz volt csak egyet-egyet kiemelni. Itt lett fontos szerepük a szempontrendszer alapján adott pontszámoknak, mert a 12+ szerzői díj kategóriájában végül a pontok összesítése hozta meg a végeredményt.
A díjátadó eseményre jöttek Keszthelyről, Szekszárdról, Győrből is. Körülbelül negyven gyerek volt jelen tanárokkal, szülőkkel. Nagyon felemelő volt a lelkesedésük, elhivatottságuk. Mégis csak ők az igazi olvasók.
Az Év Gyerekkönyve Díj 2024 diákzsűrijének nyertesei:
Illusztráció kategória:
Sipos Fanni – Rádai Andrea: Rókazsolt a Margitszigeten (Pagony, illusztrátor: Sipos Fanni, szerkesztő: Győri Hanna)
Ismeretterjesztő kategória
Miklya Luzsányi Mónika: Petőfi, a sztár (Móra Könyvkiadó, illusztrátor: Oravecz Gergely, szerkesztő: Ughy Szabina)
Szerzői kategória, 6–12 éves korosztály
Wéber Anikó: Busz a ködben (Pagony, szerkesztő: Győri Hanna)
Szerzői kategória, 12 év feletti korosztály
Berg Judit: Szélvésztől kergetve (Pagony, szerkesztő: Kovács Eszter)
A shorlistre került kötetekről, és a díjazás menetéről ITT található az összeállításunk, a szakmai zsűri által odaítélt Év Gyerekkönyve Díjak ünnepélyes átadásáról ITT olvasható a Mesecentrum beszámolója, a három különdíjas alkotóval készült interjút pedig ITT , ITT és ITT olvashatjátok.
MeseCentrum