Fotó: Faris Mohammed/Unsplash
Vissza
  • 2022.07.22
  • MeseCentrum

A meséről és a metafizikai reményről

Miért hiszünk a mesék igazságosságában?

Az olvasás során szeretjük, ha a jó és a rossz elnyeri méltó jutalmát, a történet igazságosan ér véget. Az olvasáskutatások szerint ez az olvasó alapvető elvárásai közé tartozik, s az emberiségnek egy közös tulajdonságára épül. Az emberi élet kialakulása során fontos és egyetemes sajátosságként maradt fent a „metafizikai remény”. Minden emberben ott rejlik az a pszichológiai képesség, amely ezt fenntartja, mégpedig az igazságérzetünk. Ez a hajlamunk ösztönszerűen bennünk van, és arra késztet bennünket, hogy az emberi cselekedeteket, még a magunkét is, megítéljük.

 

dr Harmath Artemisz Kis Meselexikon julius 22-01
Fotó: Unsplash

Az élet igazságtalanságait bemutató műfajok befogadástörténete megmutatja, milyen komoly erőfeszítéseket tesz az olvasó annak érdekében, hogy az igazságosságot megvalósulni lássa. Még a professzionális olvasók sem tudják függetleníteni magukat az „igazságos büntetés” igényétől, amely az emberi közösségek sajátja.

A poétikai igazságszolgáltatás tehát még azoknak is igénye, akik egyébként tisztában vannak a fikció természetével.

Így például ha egy regényszereplő a cselekmény végén meghal, keresik a „bűnt”, vagyis hogy mire következett büntetésként ez az esemény. Az értelmezést sokkal inkább meghatározza az író szándékánál az, hogy az olvasó milyen módon tölti ki a szöveg üres, meghatározatlan helyeit, és az események logikájában milyen oksági összefüggéseket talál, vagy tulajdonít neki.

konyvheti 2021 Bach Mate-11

Ezek után világos, hogy a gyerekkorban hallott mesék mennyire erősítik meg az igazságosság iránti igényünket. A mese gonosz szereplőjének az olvasó szemszögéből nem elég beütnie a lábát. A csalás, a gonoszság, az életveszélyes fenyegetés halállal büntetendő, ahogy ez meg is történik népmeséink zömében. A mesékre épülő szövegbefogadás tehát a bennünk rejlő, az emberiség tulajdonságai között egyetemesnek mondható metafizikai reményt, az igazságos olvasatot erősítik.

(Vö.: Horváth Márta: A történetmondás eredete – Irodalom, evolúció, kogníció, Typotex, 2020.)

további Tanári

Nyílik az Ég bolt

Csörgei Andrea esszéje.

 

Tovább
Városi kalandok

Csörgei Andrea írása két idei könyvről, (nagy)városi környezetről, természetről, élményről és tudásról. 

Tovább
Petőfi hangja úgy sokféle, hogy folyton ellentmond önmagának

Petőfi-körkérdésünkre Kriston Attila, a budapesti Eötvös Gimnázium tanára válaszolt.

Tovább